Čištění a dobíjení kamenů

27.10.2020

Kámen potřebuje čistit a dobíjet!
Každý kámen umí pracovat s energií (stejně jako jakákoli jiná bytost) a dokonce to dělají velmi rádi, velmi rádi přetváří negativní energii v pozitivní, rádi přelaďují a nebo vysílají svou energii s informací...to ale také znamená, že do sebe mohou natáhnout mnoho energie z okolí, zvláště té negativní, například nemoci, bolest, smutek, kletby...a je potřeba z nich na oplátku tuto energii sejmout. Můžete si představit, že máte pejska, který Vás právě bránil před zlodějem, vše už je v klidu, ale má špinavej kožich od krve, taky půjdete a s vděčností mu kožich vypucujete. S kameny je to stejné.

Pokud kámen nečistíme, můžeme začít pozorovat změnu kamene - může se zakalit, ztratit barvu, popraskat, puknout, způsobit absurdní nehodu, při které se roztříští na malé kousky a některé kameny (s vyšší vibrací) se mohou rozhněvat a veškerou negativní energii Vám ve velmi krátkém okamžiku vrátit - tím mohou být zákeřné. Pokud se Vám kámen záhadně dobu "ztratí" je třeba si uvědomit, co nám tím chce dát najevo, omluvit se mu a situaci napravit, zkuste se mu omluvit, nejspíš jste na něj buď zanevřeli, dlouho si ho nevšímali, nebo ho nechali pořádně zaprášit...často se nám stává, že když se kameni omluvíme, zase se "záhadně" na nejméně pravděpodobném místě (například přímo vprostřed místnosti v obýváku na koberci-naprosto nepřehlédnutelném místě) objeví. Pak ho polaskejte velmi důkladnou očistou a ideálně i svou pozorností a uvidíte, že pro Vás zase bude rád pracovat a bude dál Vašim pomocníkem.

A teď ta nejdůležitější část, jak kameny čistit.

Některé kameny se čistí pod proudem vody- je to nejznámější forma základního čištění, ale pozor! Některé kameny jsou rozpustné ve vodě, tak buďte bdělí. Pokud je kámen drobivé povahy, má kovový lesk, je velmi pórovitý nedávejte jej do vody, ani stojaté ani tekoucí.

Typicky např. Selenit, hematit, galenit, pyrit, malachit a kameny které malachit obsahují-např. chryzokol, buď v malé, nebo větší míře nemají vodu rádi, pokud budete mít potřebu je očistit od prachu a nestačí vám suchý hadřík, otřete jej vlhkým hadříkem a nechte řádně vysušit.

Dalším způsobem je očista nad plamenem svíčky. Kámen držíme na cca 15-30 sekund, zhruba 20 cm nad plamenem svíčky a ze všech stran jej necháme očistit spalující energií ohně.

Našim velmi oblíbeným způsobem čištění kamenů je kropením svěcené vody či vykuřováním směsí určené na čištění kamenů. Tímto způsobem můžete ve velmi krátké době vyčistit velké množství kamenů

Negativní energii z kamenů můžete také stáhnout pomocí himalájské soli. Do mističky nasypte sůl a kameny na ni vyskládejte a nechte přes noc odpočinout. Tuto variantu ale volte spíž u kamenů surových, opracované. Leštěné kameny mají na svém povrchu leštící pastu a ta může se solí reagovat tak, že kámen časem zmatní, a tím Vám nebude příjemný v ruce a komunikace s ním z Vaší strany může opadnout. Sůl můžeme požívat opakovaně. Jen upozorňujeme, nikdy nejezte sůl, na které jste kameny čistitli. Tuto sůl můžete vysypat např. do ohniště, nebo do přírody, kde je příliš kyselá půda.

Dobíjení kamenů

Obzvláště velmi pilné kameny potřebují občas nejen očistit, ale také dobít "šťávu". Do základu dobíjíme kameny 3mi způsoby. Na měsíci, na slunci a za pomocí jiného kamene.

Nabíjení kamenů na slunci má výhodu v tom, že nejen kámen posílí radostnou tvořivou silou (ve většině případech), ale také umí vymazat kameni paměť, pokud je v něm něco naprogramováno. Proto magické předměty, zvláště křišťálové koule nesmí na paprsky slunce, uchovávají se v černých látkách a ukládají do krabiček a pracuje se s nimi v zatemněných místnostech. Paprsků slunce se využívá, pokud kámen po někom "podědíte" abyste na sebe nepřenesli energii někoho jiného. Ačkoli mnoho kamenů má sluneční paprsky rádo, ne všem dělá dobře, některé na slunečním světle ztrácí barvu. Stává se tak u kamenů, které se nachází ve větších hloubkách země, u kamenů, které obsahují vodu, které se na slunci vypařuje (tím také ztrácí barvu a mohou prasknout), příkladem je třeba růženín, ametyst, záhněda... Při dlouhodobém přímém záření slunce se může zakalit i průzračný křišťál, některé kalcity a obecně průzračné kameny. Některé sice slunce milují, ale natahují jej natolik silně že se mohou úplně rozpálit až prasknout, takovým typickým příkladem je třeba hematit, pokud se Vám do něj slunce opře, již po několika minutách se může rozpálit tak, že jej neudržíte v ruce.

Proto se držte moudra, když na sluneční paprsky, tak nepřímé, tím krátkodobě nemůžete uškodit žádnému. Toho docílíte tak, že kámen vystavíte za dne avšak do míst, kde je stín, nebo při východu a západu slunce, nikoli za poledního slunce.

Kameny dobíjené na slunci mají divočejší energii, jsou však energeticky pevné, dodávají stabilitu, posilují vůli a inspirují ke změnám. Dodávají radost, hravost a hojnost do života.

kameny, které můžeme nabíjet na slunci: tygří oko ( stejně tak býčí,či multicolor, sokolí vzhledem ke svým vlastnostem je lepší dobíjet na měsíci, slunce mu však neškodí), křišťály určené pro léčitelství, karneol, obsidián, jaspisy všech kategoriích, sodalit, sluneční kámen, tyrkys, amazonit, pyrit a povětšinou neprůhledné, zemité kameny,

Dobíjení kamene na měsíci.

Oproti slunci, má měsíc mnohem vlídnější jemnou a uklidňující energii, jak pro čištění kamenů, tak po posilování jejich účinků. Energie měsíce je velmi vhodná pro kameny určené pro léčení, meditace či posilování duchovního růstu a rozvoje. Na rozdíl od slunce nemá nežádoucí vliv. Kamenům neubližuje.

Kameny nabíjené na měsíci posilují intuici, čistí emoce, uklidňují a mají energii mateřského pohlazení.

Kameny zvláště vhodné pro dobíjení měsíčním světlem: fluority, růženín a křemeny, acháty (kromě ohnivého), měsíční kámen, labradorit, sugilit, selenit, čaroit, lazurit, larimar, akvamarín, zkamenělé dřevo, gagát, ...

Dobíjení kamene kmenem, aneb přátelství mezi kameny

Obecně platí, když nevím jak konkrétní kámen dobít, mohu jej dát buď na měsíční světlo, nebo dobíjet na jiný kámen.

K tomuto způsobu spolupráce jsou vhodné 2 kameny, křišťál a ametyst. Obecně doporučujeme především křišťál, neb ten rád podporuje všechny kameny (na rozdíl do ametystu). Pokud ale máte doma ametystovou drůzu, nebo geodu ("takové ty špičaté fialové jeskyně") můžete na nich dobíjet třeba své kamenné talismany, šperky, náušnice, kromě labradoritu). Na křišťálu, nebo vedle něj můžete dobíjet jakýkoli kámen. Čím větší kámen křišťálu máte, tím je silnější a víc toho unese. Také platí, že surový křišťál pracuje v čištění prostoru a kamenů lépe. Takže křišťálová drůza, nebo pěkný velký krystal by měl být základem každé domácnosti, kde mají rádi kamenné pomocníky.